Svatý pramen, část 1.

8. prosince 2006 v 16:32 | Vedro
Dobrodružství, jež napsal pan Vedro, a jenž vyhrálo O Hlavu Zlatého Draka, což je nejvyšší ocenění pro článek, který je uveřějněn na servšeru DraciDoupe.cz...

Svatý pramen

Zdravím všechny příznivce Drd a hlavně pak všechny Pány jeskyní. Napsal jsem dobrodružství určené pro družinu 4-6 úrovně. Slabší ji také může vyřešit, ale pěkně se zapotí a pokud je silnější má šanci projít mnohem více vedlejších úkolů. Pro ty co rádi prosmejčí každý kout je toho připraveno opravdu dost protože pak vám celé dobrodružství zabere tak dva dny hraní. Mé jméno jest Vedro.
PART I. Vesnice
Družina dobrodruhů vyjde jednoho dne z lesa a pod sebou vidí malebné údolí s vesničkou a nějakým vzdáleným pahorkem. Nejlépe vše pochopíte z přiložené mapky, kde je popis všech domků ve vesnici a okolí. Tento plánek by měl PJ dát hráčům k dispozici po návštěvě u starosty. Na cestě k vesnici potká družina velmi ošklivého chasníka s trakařem, na kterém má tři prázdné soudky. Pokud ho zastaví budou mít co do činění s nerudným a naštvaným chlapíkem okolo třicítky, který jede k pět kilometrů vzdálené řece pro vodu. Jmenuje se Tori a je čeledín na statku sedláka Matouše. Víc vám toho nepoví, protože prý spěchá. Pokud se ho bude družina ptát jestli nemají snad ve vsi žádné studny, jen se hořce usměje, odplivne si a odejde. Družina pokračuje ke vsi a u cest uvidí kus sloupu. Znáte takové ty řecké sloupové válce s žebrováním ne? Už jsou dostatečně blízko aby viděli že celý pahorek je plný různých kusů zdiva, kamenů a rozvalin (pozor: ne rozvalených domů, jen šutry). Na sloupu je neumělým písmem vytesáno "Jsem strážce ohně hlava dmoucí" Jestli se z nějakého popudu pokusí zpola zavátý sloup odvalit, hází si všichni co to zkusí (max. 4) : součet hodů 1k10 + bonusů za sílu a musí přehodit 32. mají-li kovové páčidlo tak jen 28. Pod sloupem je do měkké hlíny zamáčknutá stará kovová čutora se žlutým práškem. Alchymista min. páté úrovně pozná, že jde o prášek "Siřík" který přidaný do ohnivé hlíny zesílí její vlastnosti na 1k6+9 tedy na 10-15. V čutoře je na pět dávek.
Spálený dům
" …Jen smutný černý prach a popel se vznáší nad rozpadlým domem a je svědkem neštěstí dnů minulých. Ve vzduchu je stále cítit pronikavý pach spáleniště a jinak jen ticho a smrt…"
Družina přichází na křižovatku u vsi a určitě si všimnou spáleného domu nad kterým se ještě vznáší černý prach z požáru. Dům hořel před dvěma dny a bližší informace o něm má družina šanci zjistit u starosty, v hospodě a u hrobníka. Jde o malý domek s jednou místností ze kterého zbyl jen komín tři obvodové zdi a část propadlé střechy. Při letmé prohlídce lze nalézt použitelný plechový kotlík. Pokud družina stráví důkladným hledáním alespoň dvě směny, naleznou pod troskami malý kulatý štít "pukléř" tepaný bronzem. Jeho cena je asi 10 zl.
Starosta
" …Malý domek na kraji cesty s prostými borovými dveřmi. V oknech jsou květinové truhlíky s uschlými zbytky pelargónií a na prahu sedí jak na stráži černá kočka… "
Domek s velkým nápisem "Starosta". Před starostovo domkem sedí na prahu kočka. Hraničářský pes by na ní začal hned zuřivě štěkat, a čaroděj alespoň na páté úrovni z ní bude mít divný pocit nevolnosti. Pokud je pes nebo čaroděj přítomen, kočka zaprská a uteče dříve než stačí něco podniknout. Družina tak mimoděk vyřeší problémy starosty s jeho spánkem a pokud zajistí aby se kočka nevrátila, splní tak celý vedlejší quest. Starosta je hubený čtyřicátník s povislými tvářemi a kruhy pod očima. Žije sám od smrti své ženy na kterou spadl při sbírání klestu u dřevorubců, strom. Je zdvořilý a nabídne družině víno. Zajímá se o cesty dobrodruhů a prozradí ochotně vše o vesnici, pokud se ho družina vhodně zeptá. Dobrodruzi se k němu mohou kdykoliv vrátit a on si s nimi vždy rád promluví. Dokonce přijdou-li v noci nebude spát a přivítá je rovněž. Sám jim řekne, že vesnice trpí nedostatkem vody. Kdysi brávali vodu z potoka. Ten vytéká ze svatého pahorku a voda z něj mívala dokonce i léčivé účinky. Ale asi před měsícem voda záhadně zezelenala a nabyla podivné rosolovitosti. Nikdo neví čím to je, ale lidé přisuzují její změnu zlým duchům ze Starého Potočna. Tak se nazývalo město, které zde kdysi stávalo. Na pahorek se lidé bojí chodit, zvláště od chvíle co zdejší lovec Michael zastřelil v lese skřeta. Podle starosty za všechno může stará kořenářka Anna a ta její povedená vnučka Markéta. "Jsem si zcela jistý že to byly ony". Starosta řekne družině, že obě často chodí k ústí potoka z pahorku a určitě tam pořádají své čarodějnické rejdy. Požádá družinu jako statečné dobrodruhy o pomoc a záchranu vesnice. Jako odměnu jim nabídne 150 zlatých a vděk všech obyvatel Potočna. Právě jste vyslechli zadání úkolu pro hlavní quest.
Starosta dále prozradí, je -li správně tázán:
 • "Místní kovář je můj bratr, řekněte mu, že vás posílám"
 • "Nemohu v noci vůbec spát, určitě mě ty čarodějnice kořenářský uřknuly. Když mi pomůžete budu vám vděčný. Zničte ty strašné čarodějnice"
 • "Ta černá kočka přišla před týdnem, říkám jí Micka. Dával jsem jí mléko, ale nechce jíst. Je to taková hodná tichá kočička a alespoň tu nejsem tak sám."
 • "Ten spálený dům patřil jednomu hobitovi. Přistěhoval se se ženou tak před rokem. Ani nevím čím se živil. Ale po požáru jsme našli jen těla jeho ženy a dítěte"
 • "Sedláci Viktor a Matouš se hrozně hádají o kus pole. Myslím, že má pravdu Matouš."
 • "Handlíř Pekk je nejbohatší muž ve vesnici. Pracuje a bydlí u něj většina lidí ze vsi, takže má největší vliv a dokonce chce rozkazovat i mě. Každopádně se o něm říká, že má svojí manželku doma snad uvázanou. Od svatby jí totiž nikdo neviděl."
Kovář
"…vzduch je provoněný kaleným železem a poctivou prací. Zevnitř se ozývají pravidelné údery perlíku. Toto je místo, kde lidská vůle tvaruje železo. Zde bydlí kovář…"
Kovář je přívětivý člověk obřích rozměrů s poctivou tváří a jadrným smíchem. Je oblečený do těžké kožené zástěry a stejně jako starosta družinu přivítá a počastuje vínem. Okamžitě poznává dobrodruhy a rozhovoří se o své minulosti kdy i on vojákoval a kdy jednou dokonce sám zachránil život hraběti Petru ze Skály. Kovář se jmenuje Radan a pokud bude mít družina zájem nabídne jim své služby.
- Podkování koně čtyřmi obyčejnými podkovami 10 zl
- Podkování koně čtyřmi vrubovanými podkovami (+2míle denně) 13 zl
- Podkování koně čtyřmi zubatými podkovami (+5mil denně) 19 zl
- Pobití 1 kola na povozu 5 zl
- Prodej dvoukoláku 20 zl
- Prodej povozu 60 zl
Dále lze u kováře nakupovat různé nástroje, nářadí a vybavení, které má standardně na skladě
Lopata
4ks
3 zl
40mn
Krumpáč
2ks
5 zl
60mn
Páčidlo
1ks
4 zl
35mn
Lucerna obyč.
2ks
2 zl
15mn
Olej do lucerny
3ks
6 st
15mn
Vidle
5ks
2 zl
50mn
Kosa
2ks
3 zl
55mn
Srp
1ks
2 zl
10mn
Sekera
3ks
3 zl
30mn
Kladivo
2ks
6 zl
40mn
Pila
5ks
5 zl
30mn
Štípací klín
10ks
8 st
20mn
Nůž
3ks
1 zl
4mn
Dýka
1ks
3 zl
5mn
Kovář je ochoten i udělat i nestandardní služby a má na to schopnosti. Je ovšem velmi drahý a jediný materiál kterým disponuje je železo a bronz. Neumí ale opravovat zbroje. Pokud kovářovi řeknete, že vás posílá starosta, dá vám ve svých cenách 10% slevu. Pokud mu přinesete léčivou mast na spáleniny, daruje vám sadu pěti vrhacích hvězdic 3/0 na koženém bandalíru přes hruď.
Pokud se družina vhodně ptá odpoví jí kovář toto:
 • "Sedlák Viktor je mi vždy zaplatil za odvedenou práci včas, zlatem a na ruku"
 • "Sedlák Matouš? No platí mi obilím a pálenkou. Ještě tu má dluh asi 50 zl."
 • "V tom spáleném domě bydlel hobit Šídlo. Jeho synek Chňapka mi tuhle ukradl sekeru"
 • "Kořenářka je stará, ale určitě není vyznavačka ďábla. Můj bratr, von je starosta, jí nesnáší, protože si myslí, že mu její vnučka omámila syna. Víte von se do ní Tori dočista zjančil, ale ona ho nechce. Kdo by se divil, takového šeredu. Odmítla ho a on je teď jako bez duše. Starosta jim oběma zakázal chodit do vesnice a to je škoda, prodávala mi dobré masti na spáleniny."
 • Hrobník je starej opilec, ale zná výborně historii zdejšího kraje. Tuhle si u mě koupil lopatu.
 • "Hospodský nakupuje od Viktora pálenku a od Matouše víno"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama